fbpx

Koronavirus v Česku: Návod, jak ho zvládnout pro živnostníky

Na úvod bychom chtěli objasnit, proč vlastně tento článek píšeme… Řada našich klientů a externistů jsou podnikatelé či OSVČ, chtěli jsme proto vytvořit článek, který by jim pomohl ušetřit nějaké peníze a čas hledáním jednotlivých informací. Pokud nám budete chtít s článkem pomoct nebo si všimnete, že jsme se dopustili nějaké faktické chyby, budeme rádi, když nám dáte vědět. Psát nám můžete na e-mail: covid@netpromotion.cz.

Co se v našem článku dozvíte:

Koronavirus v Česku má vliv na každého z nás. Nemusíme být přímo nakaženi, abychom pocítili důsledky, které toto virové onemocnění způsobuje – zejména, co se týče financí a ekonomiky. Asi na každého z nás budou mít zavedené restrikce a opatření nějaký dopad. Protože bychom vám chtěli celou situaci alespoň trochu ulehčit, připravili jsme pro vás článek, kde se dozvíte ty nejdůležitější informace. V případě, že jste živnostník a dostali jste se do svízelné situace, věříme, že vám tyto informace budou k užitku.

Pokud chcete mít přehled o počtu nakažených koronavirem a vývoji celé situace, doporučujeme sledovat tuto stránku, kde jsou veškeré informace o koronaviru aktuální: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19.

Potřebujete právní pomoc? Na webu pravovrousce.cz si můžete zdarma stáhnout vzory smluv a dokumentů.

Odložení splátky hypoték a půjček

Půjčku či hypotéku již máte sjednanou, ale dochází vám finance na jejich splácení nebo se prostě nechcete dostat do větší finanční krize a chcete si splátku odložit. Stejně jako u ostatních problémů i tady platí, že čím dříve začnete situaci řešit, tím lépe. Hodně bank vychází svým klientům vstříc a nabízí odklad splátek. Doporučujeme si informace nastudovat online a v případě dotazů do banky zavolat. Téměř všechny banky umožňují podat žádost o odklad online – není proto nutné do banky vůbec chodit. 

17. 4. 2020 vešel v platnost zákon o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií COVID-19, který umožňuje požádat o ochranou dobu splácení až do 31.10.2020. Jeho plné znění si můžete přečíst zde.

Ochranou dobu může využít každý kdo se v důsledku koronavirové epidemie dostal do finančních potíží. Momentálně vám k dokazování stačí jen čestné prohlášení. Banky si ovšem můžou i zpětně celou situace prověřit.

Připravili jsme pro vás seznam bank a jejich úlevy, které svým zákazníkům poskytují. Seznam budeme pravidelně aktualizovat. 

BankaTel. kontaktVýhody pro klienty
Česká spořitelna800207207 ✅ Splátku lze odložit dle zákona až do 31.10.2020. Podrobné informace a online žádost naleznete zde.
Československá obchodní banka800300300 ✅ Splátku lze odložit dle zákona do 21. 7.2020 nebo 31.10.2020. Veškeré informace naleznete zde.
Komerční banka800022333 ✅ Splátku lze odložit dle zákona do 21. 7.2020 nebo 31.10.2020. Více informací se dozvíte zde.
UniCredit Bank800140014 ✅ U vybraných produktů je možný odklad na 3 měsíce. Více informací naleznete zde.
Raiffeisenbank800900900 ✅ Splátku lze odložit o 3 měsíce, ale veškeré žádosti posuzují individuálně. Více informací na www.rb.cz.
Hypoteční banka800050277 ✅ Splátku lze odložit o 3 měsíce – v případě, že vás ekonomický stav nějak poškodil.
Moneta Money Bank224443636 ✅ U určitých produktů umožňuje odklad splátky o 3 měsíce. Více informací se můžete dozvědět zde.
Českomoravská stavební spořitelna572552525 ✅ Je umožněn odklad splátek povinného dospořování nebo snížení splátkového úvěru. Více informací naleznete zde.
Fio banka224346988 ✅ Splátku lze odložit o 3 měsíce, ale přesné podmínky jsou zatím v řešení.
Air Bank515202202 ✅ Splátky půjček a hypoték si můžete snížit nebo odložit. Více informací naleznete zde.
Modrá pyramida stavební spořitelna210220230 ✅ Splátku lze odložit o 3 měsíce. Více informací naleznete zde.
Stavební spořitelna České spořitelny800120120 ✅ Je umožněn odklad splátek o 3 měsíce. Přesné podmínky jsou zatím v řešení.
Raiffeisen stavební spořitelna800112211 ✅ Lze se domluvit na odklad splátek a vkladů až o 3 měsíce.
Česká exportní banka222841100 ❌ Žádné úlevy neplánuje.
Sberbank CZ800133444 ✅ Snížení splátek či změna splátkového kalendáře je možná. Více informací naleznete zde.
Equa bank222010222 ✅ Odklad je možný, vše ale posuzují individuálně. Ohledně odkladů, můžete psát na e-mail: klientske.centrum@equabank.cz.
Wüstenrot hypoteční banka257092111 ✅ Odklad je individuální a možný skrze písemnou žádost. Více informací naleznete zde.
Wüstenrot – stavební spořitelna257092111 ✅ Odklad je individuální a možný skrze písemnou žádost. Více informací naleznete zde.
Banka Creditas✅ Odklad splátek je umožněn individuálně. Žádost se stručným odůvodněním můžete vložit do zprávy bance v internetovém bankovnictví nebo odeslat na e-mail: hypotecni@creditas.cz. Více informací zde.
Expobank CZ❌ Zatím nejsou nabídnuty žádné úlevy.

Zdroj: weby a infolinky jednotlivých bank, poslední aktualizace: 22.04.2020 8:00

Leasingové společnosti

Dalším velkým nákladem mohou být leasingy. Proto jsme pro vás sepsali i seznam leasingových společností a jejich úlev, které pro své klienty mají.

ALD Automotive s.r.o. 955525000 ✅ K žádostem o odklad přistupují individuálně. Žádost lze zaslat na ladislav.sedlacek@aldautomotive.com – žádosti vyřizují do 10 dnů.
BUSINESS LEASE s.r.o. 225778800 ✅ Odložení splátek budou řešit individuálně. Aktuální situace i u ostatních služeb můžete sledovat zde.
ČSOB Leasing, a.s. 230029111 ✅ Běžně lze posunout splátku až o 3 měsíce, pokud již máte zaplacených minimálně 6 měsíců a jste bezdlužnosti. Případné další úlevy kvůli nynější situaci jsou v řešení.
LeasePlan Česká republika,s.r.o. 222829210 ❓ Situace je zatím v řešení. Na každé smlouvě je uvedena kontaktní osoba, na kterou se můžete v případě potřeby obrátit. Aktuální informace naleznete zde.
Leasing České spořitelny 515200511 ✅ Je možný odklad na 3 měsíce, nelze ovšem odložit celé splátky – musíte vždy platit úrok. Více informací na e-mailu: info@ersteleasing.cz.
s Autoleasing, a.s. 956785111 ✅ K žádostem přistupují individuálně a lze je odeslat na e-mail odklad@sautoleasing.cz. Více informací naleznete zde.
MONETA Leasing, s. r. o. 224444999 ✅ Operativní leasing lze odložit o 3 měsíce – žádosti budou posuzovány individuálně.
ŠkoFIN s.r.o. 224992410 ✅ Pro odložení splátek lze využít Platební prázdniny – 2 měsíce neplatíte a třetí musíte uhradit 3 splátky naráz. Pokud bude karanténa delší, budou na to reagovat.
UniCredit Leasing CZ, a.s. 844113355 ✅ Splátku lze odložit o 3 měsíce. Přesné podmínky lze zjistit na e-mailu info@unicreditleasing.cz nebo na odkazu zde.

Zdroj: weby a infolinky jednotlivých leasingových společností, poslední aktualizace: 14. 4. 2020 8:00

Program ochrany zaměstnanosti Antivirus

„Cílem je, aby kvůli současné situaci nikdo nepřišel o práci. Aby firmy nemuseli propouštět a aby občané věděli, že se na stát mohou spolehnout.” říká ministryně Maláčová. Proto vláda schválila program ochrany zaměstnanosti Antivirus, který by měl pomoct zmírnit důsledky epidemie. Pokud prokážete, že v důsledku nákazy COVID-19 jste museli uzavřít provoz nebo vašim zaměstnancům byla nařízena karanténa, bude vám poskytnut příspěvek na plnou či částečnou úhradu náhrady mezd.

Příspěvek bude poskytovat Úřad práce ČR, výše a doba poskytování bude závislá na důvodu vzniku překážky v práci, u každého zaměstnance bude nutné odlišit důvod překážky v práci. Více informací se dozvíte na webu Ministerstva práce a sociálních věcí – zde.

Ošetřovné

Pokud máte doma dítě ve věku do 13 let a jako OSVČ jste s ním museli kvůli zavřeným školám a školkám zůstat doma, máme pro vás dobrou zprávu. 19. 3. 2020 vláda schválila, že se mimořádně bude ošetřovné vyplácet i OSVČ.

OSVČ budou dostávat 424 korun na denpo celou dobu, co budou školy a školky zavřené. Dokonce vám ošetřovné bude vyplacené i zpětně.

Nájem komerčních a bytových prostor

Hned po půjčkách a splátkách hypoték může být nájem další velkou položkou, kterou musíte každý měsíc uhradit, ať vyděláváte či nikoliv. Lze tuto situaci nějak zvládnout? Můžete požádat o odklad nájmu?

Zajímalo nás, zda na tuto problematiku pamatuje zákon, a proto jsme se zeptali právničky Jany Rydlo Kratochvílové z advokátní kanceláře Rydlo Kratochvílová, zda existují nějaké možnosti po právní stránce: “Právní úprava nájmu bohužel neumožňuje odložení plateb ani pro zaměstnance, ani pro živnostníky.”

O odklad nájmu sice požádat můžete, ale jestli vám dotyčný vyhoví či nikoliv je jen na jeho dobré vůli.

Energie

Doposud jsme nedohledali žádnou informaci o tom, že by velcí dodavatelé elektřiny poskytli svým zákazníků nějaké úlevy. A po právní stránce je to stejné jako v případě nájmů.

E.ON v návaznosti na koronavirovou krizi zrušil plánované odstávky elektrické energie, aby všichni měli možnost sledovat aktuální informace. Pokud se situace změní, hned vás o ní budeme informovat.

Právní legislativa neumožňuje odklad plateb energií. Pokud se nějaká společnost rozhodne odklad udělit, bude to jen její dobrá vůle.

Bezúročné půjčky

Pokud se dostanete do finanční tísně a nezvládáte platit své závazky, je pro vás možným řešením Úvěr COVID. Nabízí ho ČMZRB – Českomoravská záruční a rozvojová banka a je určený pro malé a střední podniky. Poskytuje zvýhodněný úvěr ve výši 500 tis. až 15 mil. Kč s nulovou úrokovou sazbou. Úvěry jsou poskytovány až do výše 90 % způsobilých výdajů, se splatností 2 roky včetně možnosti odloženého splácení na dobu až 12 měsíců. S vyřízením a poskytnutím úvěru i jeho případným předčasným splacením nejsou spojeny žádné poplatky. A jak o něj mohu zažádat? Přesný návod s instrukcemi naleznete zde.

Rozpočet na bezúročné půjčky rychle mizí a nejspíše se nedostane na všechny. Pokud chcete o bezúročnou půjčku požádat, udělejte to co nejdřív.

Finanční úřad

I finanční úřad chce v důsledku koronaviru v Česku lidem ulehčit. Fyzickým i právnickým osobám posunul termín pro podání daňového přiznání za rok 2019 až na 1. červenec 2020 bez nutnosti udávat důvod.

Také bude promíjet pokutu za opožděné tvrzení (přiznání) daně, opožděné podání daňového přiznání nebo vyúčtování za zdaňovací období roku 2019. Pokud daň zaplatíte nejpozději do 1. 7. 2020 bude vám prominuta i pokuta za opožděné podání vyúčtování daně z příjmu. U plátců z daně přidané hodnoty bude prominuta pokuta za nepodání kontrolního hlášení, pokud povinnost k jeho úhradě vznikla v období od 1. 3. 2020 – 31. 7. 2020. Všem daňovým subjektům bude prominut správní poplatek za přijetí žádosti o prominutí úroku z prodlení nebo úroku z posečkané částky, za přijetí žádosti o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení za podmínky, že žádost bude podána od účinnosti rozhodnutí do dne 31.7.2020. Více informací se můžete dozvědět zde.

Zdravotní a sociální pojištění

24. 3. 2020 vláda schválila odpuštění minimálních měsíčních záloh na sociálním a zdravotním pojištění pro drobné podnikatele. Půl roku je nebudete muset vůbec platit, ale i tak se vám započítají do důchodového a zdravotního pojištění. Jedná se o období od března do srpna. Částka nad minimální zálohy bude pouze odložena, pak ji budete muset doplatit.

Náhrada škody od státu

To, že většinu z nás vládní opatření v boji proti koronaviru nemile zasáhnou, je holý fakt. Máme ale možnost požádat o kompenzaci ušlého zisku? No, možnost tu je, ale…

Když stát vyhlásí stav nouze, je třeba se řídit krizovým zákonem a ten uvádí, že stát má uhradit vzniklou škodu. Nicméně, musíte dokázat, že by vám škoda bez přičinění státu nevznikla. To lze však stěží, stát může argumentovat, že by lidé stejně do obchodů kvůli koronaviru nechodili nebo by se minimálně jejich počet drasticky snížil. Navíc máte povinnost udělat vše tak, abyste minimalizovali škody. Pokud se i přes všechna tato úskalí rozhodnete o náhradu škody stát zažádat, musíte mít k dispozici všechny faktury, smlouvy, přehledy objednávek, které se nerealizovaly či výpočet o kolik tržeb jste přišli (doklad o počtu zakázek za minulá srovnatelná období) – prostě veškeré podklady. Také musíte doložit, jaká škoda vám vznikla, v jaké výši a že jste udělali vše tak, abyste škodu minimalizovali.

A kam žádost podat? Na to jsme se opět zeptali právničky Jany Rydlo Kratochvílové z advokátní kanceláře Rydlo Kratochvílová: “Pokud jde o náhradu škody, tak žádost o náhradu se podává u orgánu, který krizové opatření vydal. U vlády je sporné, zda podávat na Ministerstvo vnitra nebo na Úřad vlády a doporučuje se z opatrnosti obojí.” To vše musíte stihnout do 6 měsíců.

Můžete zkusit stát požádat o kompenzaci ušlého zisku, ale připravte se, že to bude dlouhý proces. Je to na posouzení každého z vás, zda se vám to vyplatí či nikoliv.

Vyšší moc

Vyšší moc se v našem právním řádu objevuje v zásadě ve třech ustanovení. Opět jsme se zeptali právničky Jany Rydlo Kratochvílové z advokátní kanceláře Rydlo Kratochvílová, co z toho vlastně pro nás vyplívá.

1 . V ustanovení o náhradě škody za porušení povinnosti ze smlouvy, kde je uvedeno, že odpovědnosti za škodu se lze zprostit v důsledku mimořádné nepředvídatelné a nepřekonatelné překážky vzniklé nezávisle na vůli toho, kdo škodu způsobil.

Co to v praxi znamená: “Pokud někdo např. nezaplatí za dodání zboží, nebo naopak nemůže dodat službu, musí splnit smluvní sankce (např. úrok z prodlení, smluvní pokutu, riziko odstoupení od smlouvy atd.), ale neodpovídá za to, že kvůli nedodaným výrobkům nebo penězům vznikla obchodnímu partnerovi škoda, protože třeba nemohl dokončit výrobky, nebo neměl z čeho nakoupit zásoby.” Říká právnička Rydlo Kratochvílová.

2 . Dále je možno vyvolat jednání o změně již uzavřené smlouvy –  podle tohoto ustanovení § 1765 NOZ: “dojde-li ke změně okolností tak podstatné, že změna založí v právech a povinnostech stran zvlášť hrubý nepoměr znevýhodněním jedné z nich buď neúměrným zvýšením nákladů plnění, anebo neúměrným snížením hodnoty předmětu plnění, má dotčená strana právo domáhat se vůči druhé straně obnovení jednání o smlouvě, prokáže-li, že změnu nemohla rozumně předpokládat ani ovlivnit a že skutečnost nastala až po uzavření smlouvy, anebo se dotčené straně stala až po uzavření smlouvy známou.“

Co to v praxi znamená: “Právě toho by šlo využít např. v případě komerčních nájmů, pokud teď nikdo v kanceláři nemůže být z důvodu restriktivních opatření státu, ale spíše to vidím na možnost ukončení nájmu, než na slevu. Ale je to neprobádaná cesta, toto ustanovení je v právním řádu teprve od roku 2014 a rozhodnutí jsou jen ke starému občanskému zákoníku z dob první světové války. Nicméně pozor, toto ustanovení je velmi často vylučováno ve smlouvách v rámci závěrečných ustanovení.”

3 . Poslední možností je, že smlouvu objektivně nelze splnit, a tudíž smlouva zanikne a strany si vrátí plnění.

Co to v praxi znamená: “Pokud by se měla konat nějaká konference, divadelní představení koncert atd. přesně v době karantény. Pokud ale závazek jde splnit s většími náklady, za ztížených podmínek, s pomocí třetí osoby atd. nejde o nemožnost plnění, ale právě o výše zmiňovanou podstatnou změnu okolností.”

Co dělat, když zákazníci přestanou platit

Tenhle bod je trochu ošemetný. Pro udržení mnoha živností a podniků je nezbytné, aby zákazníci platili, ale pokud se také dostali do svízelné situace kvůli koronavirové krizi, měli bychom pro ně mít do jisté míry pochopení a empatii. Je to ovšem na každém z nás, jak se k tomu postaví.

Důležité odkazy, které by se vám mohly hodit:

Doufáme, že vám naše informace aspoň částečně pomohou. Každý den budeme situaci sledovat a článek aktualizovat.