fbpx

Koronavirus v Česku: Návod, jak ho zvládnout jako zaměstnanec

Všichni se shodneme na tom, že nám začaly složité časy. Koronavirus v Česku má dopady na každého z nás. Těžko hodnotit, jestli na tom budou hůře živnostníci nebo zaměstnanci. V předchozím článku jsme se zaměřovali hlavně na živnostníky a drobné podnikatele a teď je řada podívat se na zaměstnance. Sepsali jsme pro vás ty nejdůležitější informace ohledně koronaviru a jeho dopadů, o kterých si myslíme, že se vám jistě budou hodit.

Pokud chcete mít přehled o počtu nakažených koronavirem, doporučujeme sledovat tuto stránku, kde jsou veškeré informace o počtu nakažených aktuální: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19. Co se týče všeobecných informací o koronaviru, doporučujeme sledovat stránku Ministerstva zdravotnictví: koronavirus.mzcr.cz.

Pokud máte nějaké otázky ohledně koronaviru v Česku, můžete se obrátit na linku 1212, kterou Ministerstvo zdravotnictví zprovoznilo speciálně kvůli koronaviru. Prosím, nezatěžujte linky 112, 158 nebo 155 pokud nepotřebujete akutní lékařskou pomoc či neřešíte jiný vážný problém.

Co se v našem článku dozvíte:

Prevence, jak předejít nakažení

Vláda vydala řadu opatření, jak zabránit šíření virové infekce. Nakolik byly účinné zjistíme až s odstupem času. Ovšem existuje řada pravidel, při jejichž dodržování alespoň snížíme pravděpodobnost nakažení.

Roušky a respirátory

Asi nejvíce používaná slova hned po koronaviru jsou právě roušky a respirátory. Sice rouška nemusí ochránit před nakažením , ale velice efektivně pomůže zamezit rozšiřování viru, pokud nakažení již jste. Vláda dokonce nařídila, že bez roušky už nesmí občané vůbec vycházet ven.

Celá republika řeší akutní nedostatek roušek a respirátorů. Díky tomu se zvedla obrovská vlna solidarity a lidé začali roušky šít. Díky této iniciativě máme větší šanci na kolektivní ochranu tak, jak uvádí: “Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.” Pokud se chcete před koronavirem chránit opravdu efektivně, pomůže vám jedině respirátory filtrační třídy FFP3, částečně FFP2.

Více se o rouškách můžete dozvědět zde: www.rouskyvsem.cz.

Od 19. 3. 2020 00:00 vstoupilo v platnost nařízení o nošení roušek. Bez roušky či jiné ochrany obličeje nesmíte vůbec vycházet z domu.

Karanténa

Od 16. 3. 2020 00:00 byla na celém území České republiky zavedena karanténa. Měla by platit do 24. 3. 2020 06:00 – ale to hodně záleží na tom, jak se celá situace bude vyvíjet. Co to v praxi znamená? Je omezen volný pohyb osob s výjimkou:

 • cest do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti,
 • nezbytných cest za rodinou nebo osobami blízkými,
 • cest nezbytně nutných k obstarávání základních životních potřeb,
 • pobytu v přírodě nebo parcích,
 • a mnoho dalšího – celý seznam výjimek naleznete zde.

Nařízená 14denní karanténa

K dnešnímu dni už sice platí zákaz vycestování českých občanů do zahraničí, ale pokud jste stihli odjet ještě před zákazem, bude vás při vašem návratu čekat 14denní karanténa v případě, že vláda nerozhodne do té doby jinak.

Co to v praxi znamená?

 • Po návratu musíte neprodleně telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře, který vám vystaví eNeschopenku na základě nařízené karantény.
 • Pokud jste zaměstnanec, máte od 1. dne karantény nárok na nemocenské dávky. Což je 60 % z vašeho průměrného hodinového platu.

Péče o děti

Od středy 11. 3. 2020 přerušila vláda výuku na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách. Což hlavně u dětí na 1. stupni základní školy udělalo mnoha rodičům čáru přes rozpočet. Ovšem vláda pamatovala i ně. Pokud budete muset zůstat doma s dítětem do 13 let, budete pobírat ošetřovné po celou dobu epidemie. Nárok na dávku mají dokonce i OSVČ (424 korun za den).

Výše ošetřovného činí stejně jako u karantény 60 % ze základní mzdy a bude vypláceno po celou dobu, než se školy a školky opět otevřou.

Půjčky a hypotéky

Máte sjednanou půjčku nebo hypotéku, ale v důsledku koronavirové pandemie ji nezvládnete splácet? Všeobecně platí, že čím dřív kontaktujete svoji banku a začnete problém řešit, tím líp. Řada bank vychází svým klientům vstříc a umožňuje jim odklad splátek.

Připravili jsme pro vás seznam bank a jejich úlevy, které svým zákazníkům poskytují. Seznam budeme pravidelně aktualizovat. 

BankaTel. kontaktVýhody pro klienty
Česká spořitelna800207207✅ Splátku lze odložit o 3 měsíce. Podrobné informace a online žádost naleznete zde.
Československá obchodní banka800300300✅ Splátku lze odložit o 3 měsíce. Veškeré informace naleznete zde.
Komerční banka800022333✅ Splátku lze odložit maximálně o 3 měsíce, ale veškeré žádosti budou posuzovány individuálně. Více informací se dozvíte zde.
UniCredit Bank800140014✅ U vybraných produktů je možný odklad na 3 měsíce. Více informací naleznete zde.
Raiffeisenbank800900900✅ Splátku lze odložit o 3 měsíce, ale veškeré žádosti se posuzují individuálně. Více informací bude zveřejněno během několika dní na www.rb.cz.
Hypoteční banka800050277✅ Splátku lze odložit o 3 měsíce – v případě, že vás ekonomický stav nějak poškodil.
Moneta Money Bank224443636✅ U určitých produktů je umožněn odklad splátky o 3 měsíce. Více informací se můžete dozvědět zde.
Českomoravská stavební spořitelna572552525✅ Je umožněn odklad splátek povinného dospořování nebo snížení splátkového úvěru. Více informací naleznete zde.
Fio banka224346988✅ Splátku lze odložit o 3 měsíce, ale přesné podmínky jsou zatím v řešení.
Air Bank515202202✅ Splátky půjček a hypoték si můžete snížit nebo odložit. Více informací naleznete zde.
Modrá pyramida stavební spořitelna210220230✅ Splátku lze odložit o 3 měsíce. Více informací naleznete zde.
Stavební spořitelna České spořitelny800120120✅ Je umožněn odklad splátek o 3 měsíce. Přesné podmínky jsou zatím v řešení.
Raiffeisen stavební spořitelna800112211✅ Lze se domluvit na odklad splátek a vkladů až o 3 měsíce.
Česká exportní banka222841100❌ Žádné úlevy neplánuje.
Sberbank CZ800133444✅ Snížení splátek či změna splátkového kalendáře je možná. Více informací naleznete zde.
Equa bank222010222✅ Odklad je možný, vše je ale posuzováno individuálně. Ohledně odkladů můžete psát na e-mail: klientske.centrum@equabank.cz.
Wüstenrot hypoteční banka257092111✅ Odklad je individuální a možný skrze písemnou žádost. Více informací naleznete zde.
Wüstenrot – stavební spořitelna257092111✅ Odklad je individuální a možný skrze písemnou žádost. Více informací naleznete zde.
Banka Creditas✅ Odklad splátek je umožněn individuálně. Žádost se stručným odůvodněním můžete vložit do zprávy bance v internetovém bankovnictví nebo odeslat na e-mail: hypotecni@creditas.cz. Více informací zde.
Expobank CZ❌ Zatím žádné úlevy nemají.

Zdroj: weby a infolinky jednotlivých bank, poslední aktualizace: 01.04.2020 8:00

Odložení nájmů či plateb energií

Hned po půjčkách a splátkách hypoték může být nájem další velkou položkou, kterou musíte každý měsíc uhradit, stejně jako platby za energie. Lze tuto situaci nějak zvládnout? Můžete požádat o odklad nájmu?

Zajímalo nás, zda na tuto problematiku pamatuje zákon, a proto jsme se zeptali právničky Jany Rydlo Kratochvílové z advokátní kanceláře Rydlo Kratochvílová, zda existují nějaké možnosti po právní stránce: “Právní úprava nájmu ani energetického zákona bohužel neumožňuje odložení plateb ani pro zaměstnance, ani pro živnostníky.”

E.ON v návaznosti na koronavirovou krizi zrušil plánované odstávky elektrické energie, aby všichni měli možnost sledovat aktuální informace.

O odklad nájmu či záloh za energie sice požádat můžete, ale jestli vám dotyčný vyhoví či nikoliv je jen na jeho dobré vůli.

Co dělat, když přijdu o práci

Objevily se už první zmínky o tom, že některé firmy začaly propouštět v důsledku koronaviru. Lze předpokládat, že krize dopadne na více firem a propouštění bude nevyhnutelné. Vláda se tomu snaží předejít, a proto vydala 19. 3. 2020 program ochrany zaměstnanosti Antivirus, který by měl pomoci kompenzovat firmám vydané prostředky na platy.

Co ale můžete dělat, když se vás zaměstnavatel rozhodne i přesto propustit? Na Úřadu práce můžete téměř všechny záležitosti vyřídit online. Není proto nutné tam vůbec chodit. Pokud potřebujete poradit, můžete se obrátit na call centrum Úřadu práce ČR 844 844 803. Všechny podrobné informace týkající se koronavirové krize v souvislosti se zaměstnáním naleznete zde.

Důležité odkazy:

 • uradprace.cz – web úřadu práce
 • mpsv.cz – web Ministerstva práce a sociálních věcí
 • koronavirus.mzcr.cz – web Ministerstva zdravotnictví se všemi potřebnými informacemi o koronaviru
 • rouskyvsem.cz – jak správně používat roušky
 • okoronaviru.cz – veškeré souhrnné informace o koronaviru
 • karantena.eu – informace o karanténě
 • pravovrousce.cz – zde si můžete zdarma stáhnout vzory smluv a dokumentů
 • mpsv.cz – listina základních práv zaměstnance od ministerstva práce a sociálních věcí